Εις Διάκονον Χειροτονία του Ανάργυρου Δεσποίνη, απόφοιτου της Σχολής

Μέσα σε κλίμα ιδιαίτερης συγκίνησης τελέσθηκε την Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2022, εορτή του Αγίου Νικολάου, υπό του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Σάμου και Ικαρίας κ.κ. Ευσεβίου, η εις Διάκονον χειροτονία του π. Ανάργυρου Δεσποίνη στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Νικολάου Βαθέος Σάμου.

Ο νέος Διάκονος είναι έγγαμος, υιός πολύτεκνης οικογένειας και απόφοιτος της Σχολής μας. Ο νεοχειροτονηθείς φοίτησε στην Πατμιάδα κατά τα έτη 2014-2020 και είναι πνευματικό τέκνο του π. Αμφιλόχιου Φλεβάρη, αποφοίτου και αυτού της Πατμιάδας και Ηγουμένου της Ι. Μ. Αγίας Ζώνης Βλαμαρής Σάμου. Ο π. Ανάργυρος υπήρξε υπόδειγμα μαθητή, σημαιοφόρος της Πατμιάδας, με εκκλησιαστικό ήθος και αγάπη για την Εκκλησία και την πατρίδα μας.

Στην ομιλία του ο π. Ανάργυρος, μίλησε με θερμά λόγια για την πνευματική και υλική στήριξη που έλαβε στην Πατμιάδα και ευχαρίστησε από βάθους καρδίας τους καθηγητές και συμμαθητές του.

Ευχή και προσευχή όλων μας ο νέος Διάκονος, να ευαρεστήσει τον Θεό ιερουργώντας τον Λόγον της Αληθείας και να επαληθεύσει τις προσδοκίες του Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου του, όπως και όλων των κληρικών και λαϊκών αδελφών αποφοίτων της Σχολής μας. Ευχόμαστε να τον ενδυναμώνει και να τον στερεώνει ο Θεός. ΑΞΙΟΣ!